DSC05485-001DSC05496-001rcs0403 rotátor05 rotátor02 rotátor01 rotátor04 rotátor

Technologie

Technologie a materiály na prvním místě...

Lyže RCS CARBONSKI dokonale skloubí nejmodernější technologické postupy s kvalitou ruční řemeslné práce. Tyto malosériové produkty zaujmou nejen neotřelým designem a vynikajícími jízdními vlastnostmi, ale zároveň obstojí i v nejextrémnějších podmínkách.

Nemáme co tajit. U nás se dozvíte z čeho, a jak jsou vaše lyže RCS Carbonski vyrobené. Materiály a technologie jsou tím, co nás zdobí.
Carbonski lisujeme sendvičovou technologií, která se v celé dosavadní historii výroby lyží ukázala jako zatím nejdokonalejší. Tak zvanou sandwich-sidewall technologií se dají vlastnosti lyží ovlivnit nejlépe.
Základem dobré lyže je jádro a jeho profil. Pro Carbonski si jádro vyrábíme sami ze tří druhů kvalitního dřeva – pavlownie, jasanu a buku. Dřevo je pečlivě vybíráno tak, aby bylo bez suků a kazů, s průběžnými vlákny. Takové dřevo se zpracuje na lamely, ty se slepí k sobě a poté se frézuje profil jádra podle otestované šablony. Jádro našich lyží není pouze výplní mezi nosnými vrstvami konstrukce, ale má svojí důležitou roli v cíleném vytváření požadovaných kvalit karbonových lyží.
Na spodní a horní stranu jádra vrstvíme karbonový roving různými směry, podle požadovaných vlastností lyží. Každá Carbonski má 6 až 8 vrstev tkaniny, jež je tvořena vlákny japonské firmy Toray. V malé míře používáme také titanal ke zpevnění horních hran a zlepšení přenosu tlaku na hrany.

 

  • TECHNOLOGIE: sandwich-sidewall
  • VRCHNÍ FÓLIE A LAMINAČNÍ VRSTVY: lehký carbon
  • NOSNÁ VRSTVA: TITANAL
  • JÁDRO: PAVLOWNIE, JASAN, BUK
  • HRANA: LEHKÝ OCELOVÝ PLECH
  • SKLUZNICE: SINTAR

 


Trvanlivost...

Síla hrany 2 mm a výška skluznice 1,6 mm zaručuje lyžím RCS Carbonski delší trvanlivost, než sériově vyráběné lyže

 


Hmotnost...

„Díky použití carbonu v nosné vrstvě je váha výrazně nižší, než u lyží bez vlákna. Proto jsou naše lyže snadno ovladatelné a jejich jízdní vlastnosti vynikající..." 

Použití karbonových nosných vrstev nám umožňuje výrazně šetřit hmotnost lyže při zachování vynikajících jízdních vlastností. Skládaný uhlíkový kompozit má příliš složitou strukturu, než aby rezonoval na určité frekvenci. Lehká špička a pata lyže navíc díky malým setrvačnostem ani nevyžaduje až tak výrazné tlumení, jaké dokáže karbonová konstrukce nabídnout.

Při jízdě určitě oceníte snazší ovládání lyží vyplývající z malých momentů setrvačnosti lehké špičky a patky.

 


Podélná tuhost a torze...

Lyže RCS Carbonsky mají harakterové vlastnosti závodních speciálů a jsou snadno ovladatelné i pro méně zkušené lyžaře.

Od začátku bylo jasné, že výborným tahovým vlastnostem uhlíkových vláken nemohou současně používané technologie konkurovat. U podélně měkkých dámských lyží jsme nenarazili na jakýkoliv problém, jednoduchý profil jádra umožňující nenáročné rozložení síly po délce lyže nám vlastně nemohl předvést záludnosti karbonu. Už první páry vykazovaly skvělou torzní tuhost, která je při použití šikmých rovingových vrstev vlastně samozřejmá. U 165 cm dlouhých slalomek jsme ale museli řešit problém s přílišnou podélnou tuhostí. Použili jsme profil jádra běžný u lyží s titanalovým vyztužením a lyže „nefungovaly". Po pokusech s postupným ubíráním horní vrstvy jsme došli k výrazněji tvarovanému jádru, které již umožňuje dostatečný přenos síly i citlivé ovládání.

Citlivé modulování dílčích vlastností karbonových lyží způsobuje, že mají lyže v určitých vlastnostech charakter závodních speciálů, ale přitom jsou relativně snadno ovladatelné i pro méně zkušené lyžaře..."
                                                                        Honza Čermák